Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Alternator - brak ładowania/za duże ładowanie, inne problemy, naprawa/regeneracja - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-DZIA%C5%81-TECHNICZNY)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Sharan-Alhambra-1995-2009-Galaxy-1995-2005)
+---- Dział: Elektryka auta (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Elektryka-auta)
+---- Wątek: Alternator - brak ładowania/za duże ładowanie, inne problemy, naprawa/regeneracja (/Thread-Alternator-brak-%C5%82adowania-za-du%C5%BCe-%C5%82adowanie-inne-problemy-naprawa-regeneracja)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - wesol - 28-12-2017

A już kabel rozrusznik-aku nie będziesz zabezpieczał? Takie wybiórcze zabezpieczanie tak? I wcześniejsze auta nie miały tego bezpiecznika i było okej? Zresztą inne marki nadal nie zabezpieczają tego obwodu i co jakoś jeżdżą tylko im się nie topi skrzynka bezpiecznikowa. A 780A to sprawdź w jakiej normie bo prawdziwych amper popłynie w normie din czyli nie 780 a jakieś 350A. Osobiście to znam przypadki że nie chciało się odczepiać klemy i wtedy były zwary.


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - mjoker - 28-12-2017

a tego przypadku z rozrusznikiem to nie analizowalemSmile No coz, kazdy zrobi jak uwaza. Ja wole zostawic ten bezpiecznik.
Z pradem rozruchowym sie z Toba zgodze. Ale te 350A to rowniez bardzo duzo.
To tak jak kiedys moc glosnikach podawano w mocy PMPO a nie RMS. I tak maly glosniczek mial 2000W PMPO Smile



RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - wesol - 28-12-2017

Rms tez czasami podawali jako real music sound a to tak naprawde moc skuteczna. Tak jak w sieci mamy niby 230v i co to niby jest? Wlasnie napiecie rms. Trodno zabezpieczac obwod od pradu 150 czy 200 amper bo jesli sie ktos orietuje to jyz takie pradu jakie mamy w spawarkach. Migomat moj ma w maxie 200 amper i jak sie bawilem to blache 10mm potrafilem przepalic na wylot. Kiepskie to zabezpieczenie takie 150A tym bardziej ze jak puscisz przez ta puszke przez te 10 minut ze 120-140amper to bedzie juz podtopiona. Zrezygnowalem z tego zabezpieczenia bo nie jest zadnym zabezpieczeniem. Zanim ten bezpiecznik by sie spalil to stopi wszystko wkolo. No chyba ze na ten goly kabel rzucisz klucz plaski. Nie wiem moze ja jestem normalny i nie mam takich akcji nigdy. Ale fakt ciapom i inwalidom mechanicznym to radze nawet dwa takie bezpieczniki zalozyc.
Mala uwaga dla elektrykow pseldo. Bezpiecznik topikowy zawsze wytrzymuje nieco wiecej jak to co ma napisane. Czyli taki bezpiecznik 100A potrafi nawet i 120A przetrzymac itd.


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - piter_eg - 29-12-2017

Mi sie wydaje,ze chcac zabezpieczyc "elektryke" po wypadku,to lepiej wstawic bezpiecznik "tasmowy" jak maja w rajdowkach albo pirotechniczny - strzal poduszek wywala aku i po temacie.

Co do samego ladowania i pradow,przerobilem ostatnio temat,zaprasowanie wszystkich nowych koncowek na kable - stare odciete (jest na tyle zapas ze kilka cm mozna odciac)

Do tego wpadla nowa skrzynka bezpiecznikow,poprzedna "poplynela", bo niestety poprzedni wlasciciel (chyba) mial magika nie mechanika,i aby poprawic styk w skrzynce pocynowal caly bezpiecznik na GRUUBO - nawet nie powiem jakie wiazanki mi sie w glowie rodzily jak to odkrylem.

No i oczywiscie nowy kabelek "skrzynka" - altek. Ori jest 16mm2,co jest za malym przekrojem,wiec dalem 25mm2.

Po wymianie wszystkiego parametry prawie w kazdym miejscu na wolnych obrotach +/- 14,3V. No i testowane taka bardziej dlugo chwile,radio na maxa,dogrzewacz,grzane oba stolki,grzane szyby przod/tyl,oba nawiewy na maxa, i skrzynka nawet nie zrobila sie letnia, a przed zabiegami samo radio z nawiewem dawalo temp skrzynki,ze karkowke mozna bylo piec (dlatego poplynela skrzynka,a kabelek od altka ,jakies 5-10cm od oczka w skrzynce rozpadl mi sie w rekach)


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - wesol - 29-12-2017

Jaki kabel mam wstawić u siebie pod alternator 220A? 50 mm2?


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - piter_eg - 29-12-2017

50 nie zmiesci sie w uchwyty,a do tego jej nie ulozysz przy slupku silnika,nie wspomne juz o "zakrecie" do skrzynki pod aku.

Rozumiem,ze pytanie bylo sarkazmem...ale zawsze mozna sobie policzyc. To ze altek 220A to pytanie ile pociagnie auto - po zliczeniu calego poboru i uwzglednieniu wieku auta mozna przyjac,ze calkowicie mozna pobrac 110-120A a do tego 25mm2 styknie. Pozatym skoro 16mm2 dalo rade 16 lat (w moim przypadku) to NOWE 25mm2 dokona zywota z sharanem Wink


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - bialekmleko - 29-12-2017

Biorąc 7A/mm2 to 25mm2 daje 175A
przy kródko trwałym 10A dla 20mm2 to chyba 250A
ale mogę źle liczyć bo jestem świąteczny Wink


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - tolus24 - 29-12-2017

Witam.

Z tego co pamiętam w MkI FL z silnikiem diesla najmocniejsze alternatory fabrycznie montowane były 120A i jest tam rzeczywiście przewód 16mm2, w benzynie 2.8 AYL były montowane najmocniejsze alternatory 150A i tam ten przewód jest chyba grubszy. Oczywiście przekrój każdego przewodu można wyliczyć ale generalnie w motoryzacji przyjmuje się, z zapasem, 8A/mm2 (wyjątkiem jest rozrusznik, który w pierwszym momencie można powiedzieć działa "w zwarciu" co powoduje czasami pobór dużo większego prądu, co prawda tylko przez chwilę, jak i sama praca rozrusznika też nie jest stała, dlatego stosuje się tam czasami grubsze przewody niż to wynikałoby z ogólnych norm/wyliczeń) co przy przekroju 16mm2 daje obciążalność 128A, a biorąc pod uwagę, że sprawność alternatora czyli cos fi, tak jak w przypadku każdej innej maszyny/silnika prądu stałego/zmiennego jest poniżej jedności i zapotrzebowanie odbiorników w pojeździe jest też niższe to ten przewód jest wystarczający. Oczywiście danie grubszego nie zaszkodzi ale problem jest oczywiście nie w źle dobranym przewodzie tylko w pogarszającym się styku, co wielokrotnie było już poruszane. Ja mam jeszcze oryginalny przewód i skrzynka mi się nie grzeje tak, że można karkówkę smażyć Wink.

Pozdrawiam


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - wesol - 29-12-2017

A jak ci powiem że ten altek 220 amerowy już nie raz dawalni 250 amper prądu to co mi odpowiesz?


RE: Koniec Żywotu Alternatora ? Brak ładowania. - tolus24 - 30-12-2017

Witam.

To znaczy, że był kombinowany i ktoś trochę zaniżył mu parametry albo źle go policzył, no ewentualnie miernik był kiepski Wink. Alternator jest trójfazową prądnicą prądu przemiennego i podlega takim samym prawom fizyki, jak każde tego typu urządzenie, perpetum mobile nie ma Wink.

Pozdrawiam