Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
jaki olej do skrzyni biegów? - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Ogólno techniczny (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- Wątek: jaki olej do skrzyni biegów? (/showthread.php?tid=261)

Strony: 1 2 3


jaki olej do skrzyni biegów? - wermut - 04-02-2011 13:55

mam pytanie jaki olej do vw sharana 19.tdi z 97r. do manualnej skrzyni biegów ,. proszę podajcie nazwe specyfikację i normę


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - mokrysedes - 04-02-2011 16:17

2,2 litra oleju VW-ATF , Sharan 1.9tdi 110koni wchodzi 2,25l tego samego oleju.

Tu można znaleźć coś o tym oleju http://archiwumallegro.pl/search/2382638-oryginalny-olej-atf-vw.html


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - Hamamatsu - 04-02-2011 23:06

a powiedzcie mi panowie gdzie jest korek spustowy i wlewowy do skrzyni? dokładnie benzyna 2.0


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - mokrysedes - 05-02-2011 00:00

Jeśli podniesiesz w górę przód samochodu, zdejmiesz montowaną od spodu osłonę silnika to patrząc od przodu samochodu od strony lewego koła zobaczysz niedaleko połączenia skrzyni z silnikiem, w obudowie skrzyni korek odkręcany kluczem ampulowym. To jest właśnie otwór kontrolny poziomu oleju przez który wlewa się olej. Olej powinien sięgać do krawędzi otworu(na uniesionym samochodzie). Korek spustowy jest trochę poniżej miejsca gdzie lewa półoś wchodzi do obudowy skrzyni.


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - truskaw - 05-02-2011 13:44

a jaki olej do skrzyni:
vw sharan 1.9 tdi skrzynia automatyczna?

ps. jak czesto powinno sie go zmieniac?Smile


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - mokrysedes - 05-02-2011 15:02

Sprawdź w instrukcji obsługi.


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - cierny - 12-06-2011 20:11

(05-02-2011 15:02)mokrysedes napisał(a):  Sprawdź w instrukcji obsługi.
gdzie mogę znaleźć instrukcję obsługi do Sharana '98 2.0 benz? moja jest po niemiecku i średnio się czyta. Wolałbym po angielsku lub polsku. niestety nigdzie w sieci nie mogę znaleźć. jak na razie udało mi się ściągnąć instrukcję do Galaxy po polsku.


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - marecki_name - 12-06-2011 20:57

sprawdź dział na forum Smile


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - Endriu27 - 12-10-2012 14:07

Witam wszystkich

W związku z tym iż ostatnimi czasy szczególnie rano miałem problemy ze skrzynią biegów tz. przy zmianie z 1 na 2 dochodziło do lekkiego zgrzytu, (później jak się olej rozgrzał wszystko było dobrze), oraz z racji na wiek auta postanowiłem wymienić olej.

Dane techniczne auta:
VW Sharan rocznik 2001,
1,9 tdi silnik ANU,
skrzynia biegów 6 stopniowa manualna typ EHL.

Potrzebny olej do skrzyni biegów vw - ???

I zaczyna się problem jaki ?

Po wykonanych telefonach do serwisu oraz analizie wiadomości dostępnych w Internecie, dowiaduję się ,że tylko oryginalny olej z serwisu VW o symbolu G 052 171 (VW TL 521 17), z programów takich ja Autodata , Etka uzyskuję informację, że ma to być olej syntetyczny API GL-4 wraz z oznaczeniem 75W90.

Jednak jak dla mnie to mało danych, czymś te oleje się różnią?

Różni użytkownicy VW zalewają swoje auta (skrzynie biegów) olejami o ww. parametrach i narzekają na działanie skrzyni, tak więc dotarłem do karty charakterystyki oleju do skrzyni biegów oferowanego przez serwis VW :
Nazwa handlowa OLEJ PRZEKŁADNIOWY
Numer części: G 052171
Numer materiału: G05217101
link lub załącznik :http://www.skoda-auto.pl/dealerzy-i-serwis/serwis/Documents/G052171.pdf ( strona 6) i główna różnica pomiędzy olejami to „Lepkość kinematyczna: 31 mm2/s w temp. 40oC;
6,2 mm2/s w temp. 100oC”.

Z racji tego że serwis woła sobie za 1l oleju 103 zł szukam zamiennika wczytując się w karty charakterystyki olei do skrzyni biegów, rezultat taki, że znajduje dwa oleje o zbliżonych parametrach

1. Febi nr 21829, Lepkość kinematyczna: 41 mm2/s w temp. 40oC
2. Fuchs TITAN SINTOFLUID FE SAE 75w, Lepkość kinematyczna: 40,8 mm2/s w temp. 40oC, 6,7 mm2/s w temp. 100OC.

Cena ww. olei to 1 / 2 ceny oleju oferowanego przez serwis.

Zalałem skrzynię biegów olejem z 2 pozycji i autko śmiga jak nowe żadnych zgrzytów i innych niepokojących rzeczy.

Jeżeli ktoś mówi że niewiadomo jaki olej leje serwis do skrzyni biegów link powyżej (strona 6)

Uwaga
Nie zalewać innymi olejami których Lepkość kinematyczna drastycznie odbiega od oryginału VW


Pozdrawiam

Endriu


RE: jaki olej do skrzyni biegów? - marcel - 30-11-2012 16:51

Ile zmieściłeś oleju do skrzyni? Mam zamiar wymienić w swojej skrzyni olej także na ten Fusch ( http://www.skrzynie.com.pl/olej-przekadniowy-fuchs-sintofluid-fe-75w-1-litr.html )