Ocena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 3.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alternator - brak ładowania/za duże ładowanie, inne problemy, naprawa/regeneracja
#61
Witam.

Znalazłem podobny temat ale wątek został zamknięty i opisać swojego problemu tam nie mogłem więc zakładam nowy wątek.

Panowie, dzisiaj mojemu bratu po chwilowej jeździe po mieście samoczynnie zgasło autko podczas jazdy. Najpierw (jak twierdzi) zgasło w kolejności - radio, klimatronik, światła, zaczęły wariować kierunki aż zgasł. Przed unieruchomieniem silnika pojawiła się pomarańczowa prostokątna kontrolka które nie pamięta.

Przyjechałem daliśmy na kable, po 5 sekundach odpalił od strzała - aku nowe od 3 dni ! Mierząc napięcie w stanie spoczynku po tej jeździe 11,4 V podczas pracy silnika 10.3 V i napięcie spadało po następnym pomiarze a silnik pomału jakby zaczął gasnąć.

Moim zdaniem winny altek, samochód ładował się z aku do momentu aż osiągnął zbyt niskie napięcie aby dalej silnik mógł pracować no i oczywiście się rozładował (aku)...

Winne mogą być szczotki, rolka, sprzęgiełko bądź coś innego, sprawdzę jeszcze napięcie bezpośrednio na przewodzie do altka i przy aku Smile.

Przeraża mnie tylko jego wyjęcie ;/, jeden w tym plus że przynajmniej nie będę zwlekał z wymianą termostaty Big Grin.

Pozdrawiam

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Uczę się, daj mi szansę.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste.
Odpowiedz




#62
siemka ja jak odpalam swojego to pokazuje na kondensatorze 15,3 w spoczynku 12,5 mówie o kondensatorze przy tubie basowej
Odpowiedz
#63
Wyjecie altka to zadna robota. Jest praktycznie na wierzchu. Wpierw obadaj przejscie kabla glownego od altka do plusa aku. Potem jak juz akumulator naladujesz to czy pojawia sie na wtyczce od cienkiego kabelka czy jest tam prad wzbudzenia. Wtedy dopiero bym rozebral altek i mierniczkiem sprawdzil wszystko. Budowa altka jest prosta jak budowa cepa. Wydaje mi sie ze sporo szkol podstawowych to przerabialo albo na fizyce albo zpt. Tam nie ma technologi kosmicznej tylko 6 diod prostowniczych( trzy pary diod bo sa trzy uzwojenia) regulator ze szczotkami tyle tylko. Jedno uzwojenie na wirniku do ktorego doprowadzany jest prad z regulatora. Im wiekszy prad tym wiecej generuje pradu na nieruchomym stojanie.
Zreszta altki sa bardzo tanie w uzywce. Sam juz sporo zrobilem dla ludzi altkow o wiekszej mocy np 180 A czy 220A. Taki seryjny 120 czy 140 amperowy to koszt okolo 50-100zl kosztuja. Taki zmodzony na 180A to koszt 200-250zl taki 220A to koszt juz 350-500 zl
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
#64
Słuchaj, wykręć regulator napięcia - jest razem ze szczotkotrzymaczem, nie musisz wyjmować alternatora. Będziesz widział jego stan i jednocześnie po jego wyjęciu będziesz widział stan bieżni po których trą szczotki. Ale sądząc po twoim opisie to alternator działa, tylko gdzieś przewód pomiędzy alternatorem a akumulatorem szwankuje, przy zaniku ładowania zapaliłaby się czerwona kontrolka z symbolem akumulatora. No chyba że żarówka jest wyjęta... Różne awarie miałem w swojej historii, od skończonych szczotek, przez przeciętą bieżnie do awarii regulatora i zawsze zapalała się kontrolka ładowania. To samo będzie przy uszkodzeniu sprzęgiełka, kiedy altek jest nie napędzany. To możesz sprawdzić zdejmując pasek i ręką pokręcając za rolkę
Seat Alhambra 1.9 TDI 110 KM 1998r - żyje dalej na Ukrainie (chyba)
Odpowiedz
#65
Kabel w czarnej skrzyneczce z bezpiecznikami przy aku i tyle. Norma.
Odpowiedz
#66
Okazało się, że altek już wysiadał.

Na początku diagnozy wymieniliśmy kabel łączący altka z aku bo był naderwany - uszkodzony. To jednak nie załatwiło sprawy więc wyciągnęliśmy altka i do regeneracji. No i teraz wszystko śmiga Smile.

Bodajże trzy elementy w alternatorze poszły do wymiany na kwotę łącznie z wyciągnięciem i włożeniem 200 zł. Nie pamiętam dokładanie tych elementów ale były to na pewno szczotki.

Pierwszy trop okazał się najbardziej trafny. Temat zamknięty Wink.

Dzięki za porady.

Pozdrawiam
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Uczę się, daj mi szansę.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste.
Odpowiedz




#67
Tylko do ceny mozna miec watpliwosci. Caly regulator kupisz za 45 zl. A altek uzywke 120 A idzie kupic za 70-80zl. Za 200 zl mam altek 180 amperowy juz przerobiony.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
#68
Masz rację wesol, sam mam duże wątpliwości ale nie ja tylko ojciec ten temat załatwiał a że trafił do warsztatu dość drogiego to stąd ta cena.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Uczę się, daj mi szansę.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste.
Odpowiedz
#69
Idzie orzelknac bo 100 zl czy 200 to zadna roznica. A co zrobic jak altek nowy do opla kosztuje ponad 3 tysie.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
#70
(31-01-2017, 16:52)dmusek napisał(a): Kabel w czarnej skrzyneczce z bezpiecznikami przy aku i tyle. Norma.

Odgrzewam kotleta ponieważ radość była przedwczesna i problem powrócił.

Nowy aku, altek po regeneracji i problem powrócił.
Po kilkugodzinnym postoju nad ranem nawet w mrozy sharan odpala bez problemu od strzała, po przejechaniu kilku kilometrów po zgaszeniu i ponownym natychmiastowym odpaleniu znowu od strzała ale po kilku minutach kaput, tak jakby
aku był totalnie padnięty a napięcie aku w spoczynku i ładowanie altka prawidłowe !. I taka sytuacja dzieje się różnie na zmianę. Klemy wyczyszczone i nasmarowane! Czasami silnik uruchomiony na postoju ta jakby chciał zgasnąć podczas jazdy czasami nawet już kierunkowskaz się nie zapali albo warjuje.

Na "popych" odpali za każdym razem. W serwisie obstawiają świece żarowe, że niektóre padnięte i w dodatku taka listwa w zasadzie przewód który bodajże doprowadza napięcie na świece jest w niektórych miejscach już naderwany. Ponoć taki przewód kupię tylko w ASO za 200 zł - tak mówi mechanik.

Jakieś pomysły ??

Mowa o tym elemencie.





Załączone pliki Miniatury
   
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Uczę się, daj mi szansę.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sharan 1.8T, reset licznika, kontrolka ESP, wskaźnik ładowania Cezaryk 1 47 02-05-2024, 16:05
Ostatni post: Niemago
  Moduł komfortu/centralnej elektryki - kodowanie/dodawanie funkcji/zmiana modułu/rozpiska/pytania/problemy marecki_name 500 122,212 05-04-2024, 23:27
Ostatni post: tomecek25
  Problem sharan-brak kierunków ,awaryjnych i centralnego rutra_83 25 26,448 30-11-2023, 07:06
Ostatni post: wesol
  Zwarcie na akumulatorze VW Sharan: brak kierunkowskazów, wycieraczek, zamka centralne p4w3l 3 345 17-09-2023, 20:12
Ostatni post: Niemago
  Brak masy do BSI megaix 2 300 09-07-2023, 21:56
Ostatni post: Stefano
  brak awaryjnych,kerunków,oświetlenia kabiny i innych seat41 0 294 29-05-2023, 23:16
Ostatni post: seat41
  Alternator komutator veco666 5 703 04-05-2023, 16:01
Ostatni post: wesol
  ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA ninja-saj 17 1,828 18-04-2023, 19:20
Ostatni post: wesol
  Tempomat - założenie/aktywacja/problemy - wszsytko z tym związane Focal 248 89,713 03-03-2023, 08:04
Ostatni post: Sabat191
  Brak podświetlenia zegarów sebter 17 11,604 17-02-2023, 19:32
Ostatni post: robsson

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości