Ocena wątku:
Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
01-02-2017, 12:19
Post: #1
Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Witam.

Z racji tego, że nie znalazłem tematu podobnego do mojego problemu to proszę Was o opinię w tym nowym wątku.

Problem polega na tym, że ogólnie bieg 1 wchodzi czasami ciężko, 2 już normalnie ale trzeba obchodzić się z nimi delikatnie - pozostałe wchodzą jak w masełko Big Grin.
W drugą stronę mamy podobnie, otóż redukcja z 3 biegu na 2 oraz z 2 biegu na 1 objawia się "czasami" zgrzytem.

W zasadzie, żeby uniknąć zgrzytu to trzeba wyhamować samochód praktycznie do zera żeby wrzucić 1 bieg przy redukcji z 3 na 2 bieg praktycznie do jak najniższej prędkości obrotowej silnika.

Wspólnie z mechanikiem obstawiamy skrzynię biegów - zużyte zębatki bądź coś innego. Mechanik stwierdził, że zakup skrzyni to nieopłacalny zbytnio interes a gdyby nawet to używaną też ciężko sprawdzić pod kątem jej sprawności.
Nie wiem jak sprawa wygląda z płynem w skrzyni, czy tam przychodzi jakiś specjalny płyn do skrzyni i czy go się wymienia ?
Jeśli tak to trochę chciałbym pomóc mojej skrzyni i zaoszczędzic jej cierpień no i oczywiście wymienić płyn na dobrej jakości Smile.

Coś więcej mógłbym jeszcze zrobić ? Może przy niskich biegach i prędkości zamiast redukować na niższy bieg to poprostu wrzucać i jechać na luzie ?
Jakieś inne sugestie ?

Pzdr



Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Uczę się, daj mi szansę.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste.
Reklama

01-02-2017, 12:33
Post: #2
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Raczej nie możliwe żeby wszystkie synchronizatory w skrzyni poleciały. Raczej masz winę sprzęgła przez co nie do końca rozłączony napęd daje efekt zgrzytu przy zmianie biegów. Jak działa pedał sprzęgła? Lekko opada czy jest jakiś opór podczas wciskania. Może też być zapowietrzony wysprzęglik z powodu zbyt starego płynu hamulcowego.
Stan oleju w skrzyni sprawdzony? Może go tam nie ma. Producent nie przewidział wymiany oleju ale praktyka pokazuje ze się to robi i to z różnych przypadków( wyciek, naprawa skrzyni,itd). Co do zakupu oleju do skrzyni biegów najlepiej kupić w serwisie oryginał i będzie ok. Zdarzało się że jak ktoś kupił nie odpowiedni olej to zimą pojawiały się problemy z przełączaniem biegów.



Jest: VW SHARAN 2.0 TDI BRT 140 KM, MAGIA TKWI W TDI Heart
Było: VW SHARAN 1.9 TDI AHU 90 KM
VW SHARAN 1.9 TDI 1Z 90 KM
VW SHARAN 2.0 ADY 115 KM
01-02-2017, 13:33
Post: #3
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Hej,
ja miewam tak w Passacie B5 1.8T. U mnie ciężko wchodzi 1 i wsteczny, redukcje z 2 na 1 przy minimalnej prędkości w miarę ok.
1 wbić ruszając pod światłami też ciężko czasem.

O dziwo żona o delikutaśnej ręce nie ma takiego problemu.

Wymieniłem olej, bo był wyciek z jakiejś plastikowej zaślepki, więc i tak musiałem uzupełnić (wymiana) i może trochę pomogło, ale problem dalej występuje czasami.
Mądrzy ludzie obstawiają łożysko igiełkowe w skrzyni (chyba na łączeniu ze sprzęgłem-może mnie ktoś poprawi). Natomiast nie doskwiera mi to, bo przy delikatnym obchodzeniu się z autem problem nie występuje.

Nie mówię, że u Ciebie jest ten sam problem, ale warto go rozważyć. Łożysko samo w sobie kosztuje grosze, gorzej z wyjęciem i włożeniem skrzyni Smile



150KM -> 150kW Tongue
01-02-2017, 15:34
Post: #4
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Zadne lozysko. To wina dwumasy.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
01-02-2017, 17:13
Post: #5
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Nie mówię, że u Ciebie jest ten sam problem, ale warto go rozważyć.

Może być i samo sprzęgło winne, zawsze warto rozważyć najpierw tańsze i prostsze rozwiązania - jeśli będzie wyjmował skrzynie (a do tej naprawy prawdopodobnie będzie) do np. łożyska i zobaczy, że dwumas padł wymieni i to, bo wszystko będzie na wierzchu.

Nie wiem czy są jakieś regulacje linek/cięgien w TDI, czasem najpierw warto od tych rzeczy zacząć.

Poczytaj np. forum Passata, ludzie wymieniali kompletne sprzęgła a problem okazał się leżeć gdzie indziej.

Nie mamy możliwości zajrzeć do auta kolegi i zdiagnozować, możemy za to napisać gdzie szukać.



150KM -> 150kW Tongue
01-02-2017, 21:15
Post: #6
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Winnych może być kilka rzeczy np. gesty/nieodpowiedni olej, ale objaw powinien zniknąć po rozgrzaniu, następne to luz wzdłużny wałka sprzęgłowego, ale to roczniki chyba 2003 i wyżej te skrzynie z czarną zaślepką, problem znany z golfa, leona itp. a sam dorabiałem podkładkę w alhambrze kumpla. Winna może być też dwumasa bo mam podobnie a mam uszkodzoną u siebie a jak to bywa nie ma kiedy wymienić na nową a ona leży spokojnie. noi jeszcze jedna rzecz to faktycznie problem z wyprzęglikiem, ale on na każdym biegu by to robił a co do zmiany 2>1 to teoretycznie nie powinno się zmieniać bo pierwszy bieg jest nie niezsynchronizowany i jak już to trzeba wyczuć prędkość.
01-02-2017, 22:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2017 22:49 przez wesol.)
Post: #7
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
1 i 2 bieg maja synchronizatory. Wsteczny zazwyczja nie ma tego elementu.
Przerabialem temat z tym problemme wbijania biegow i problemem okazal sie dwumas ktory sie kosil. To powodowalo ze lozysko wyciskowe nie dusilo w sloneczko idealnie tylko czesc byla duszona a czesc nie. To winikalo z tego ze przesuwala sie ta jedna masa a z nia tez i docisk. Te pare milimetrow niby a jednak powoduje juz ze tarcza sprzeglowa jest trzymana w jednym miejcu przez tzw zelazo docisku i nie mamy wysprzeglonego do konca sprzeglo.
Olej w skryzni to podstawa by tam byl. Przy mrozach przynajmniej panujacych obecnie w okolicach Szczecina to nie ma znaczenia.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
05-02-2017, 14:25
Post: #8
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Pedał sprzęgła działa dobrze, odpowiednio opada, nie ma problemów z jego wciśnięciem i ogólnie ruchem góra,dół - generalnie działa swobodnie.
Sprzedający zarzekał się i nawet przedstawił fakturę na wymianę sprzęgła ale faktycznie nic nie mówił o dwumasie.. A przecież te elementy powinno wymieniać się razem.

Wysprzęglik pracuje na płynie hamulcowym czy na oleju, który smaruje również silnik? Rozumiem że olej do skrzyni biegów musi być specjalny taki jak do przekładni czy inny ??

Skrzynię biegów pod kątem wycieków nie sprawdzałem, poziom również nie bo nawet nie wiem jak to zrobić i gdzie?

Faktycznie po rozgrzaniu silnika biegi wskakują lepiej ale w stopniu niewielkim tylko.

Co do dwumasy, faktem jest to, że budą trzęsie przy wysprzęglaniu i ruszaniu z miejsca ale winne mogą być również poduszki. No i fakt, że "ponoć" sprzęgło było wymieniane ale bez dwumasy.. W Touranie 1.9 2003 r. faktycznie dwumas siada ale to przynajmniej słychać i budą też trzęsie a w sharanie nic nie słyszę..



Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Uczę się, daj mi szansę.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste.
17-02-2017, 21:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2017 21:32 przez sewenpamp.)
Post: #9
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
(01-02-2017 12:19)Mapet napisał(a):  Witam.

.........................

Problem polega na tym, że ogólnie bieg 1 wchodzi czasami ciężko, 2 już normalnie ale trzeba obchodzić się z nimi delikatnie - pozostałe wchodzą jak w masełko Big Grin.
W drugą stronę mamy podobnie, otóż redukcja z 3 biegu na 2 oraz z 2 biegu na 1 objawia się "czasami" zgrzytem.

W zasadzie, żeby uniknąć zgrzytu to trzeba wyhamować samochód praktycznie do zera żeby wrzucić 1 bieg przy redukcji z 3 na 2 bieg praktycznie do jak najniższej prędkości obrotowej silnika.

.................

Coś więcej mógłbym jeszcze zrobić ? Może przy niskich biegach i prędkości zamiast redukować na niższy bieg to poprostu wrzucać i jechać na luzie ?
Jakieś inne sugestie ?

Pzdr
SIe ma miałem podobny problem i tak sobie jeździłem, aż się rozleciał wybierak. Wytargałem skrzynię i okazało się że dwa synchronizatory pękły i nawet troszkę z nich zostało zmielone, więc jak spuszczałem olej ze skrzyni to był on złoty tak jak w tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=7iIrUTpHKII
Skrzynie naprawiłem, wybierak naprawiłem i jest ok.
Wybierak jak się rozlatuje lubi zrobić dziurę w obudowie skrzyni.
Po wytarganiu skrzyni dobrze jest zwrócić uwagę na wyprzęgnik i sprzęgło, czy wszystko jest w porządku, żeby nie targać żelastwa raz jeszcze. Jak coś to służę poradami.
Sprzęgło pracuje na płynie hamulcowym.
Kontrola oleju w skrzyni to prosta sprawa - w połowie wysokości skrzyni patrząc od przodu samochodu oczywiście z kanału lub leżąc pod nim jest śruba na klucz wpustowy imbus (teraz nie pamiętam jaki rozmiar ) wykręcamy tą śrubę i sprawdzamy olej. Oleju ma być właśnie na równo z tą śrubą. Ja wkładam tam kawałek lekko zakrzywionego czystwgo drutu i sprawdzam czy się zamoczył w oliwie.
Olej do skrzyni lałem 75w90.
Wszystko robiłem sam.
pozdro.



"Człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi " Danny Kaye
https://www.youtube.com/user/sewenpamp
18-02-2017, 02:28
Post: #10
RE: Zgrzyty 1,2 bieg w skrzyni biegów
Klucz do sprawdzenia poziomu oleju to imbus 14



[Obrazek: laweta-olx.jpg?w=50&h=35&zoom=2] Pomoc drogowa - przewóz aut, przyczep, maszyn, minikoparek itp. 509-415-653




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Skrzynia biegów Alhambra 05 4x4 Piotrek2049 3 313 27-07-2023 16:28
Ostatni post: Bogos
  Zgrzytanie skrzyni biegów przy wrzucaniu 3 biegu mari0 0 214 04-07-2023 21:22
Ostatni post: mari0
  poziom oleju w manualnej skrzyni 6-biegowej rafalsiem 5 3,141 06-04-2022 15:16
Ostatni post: petec
  Jaki olej do skrzyni biegów 1per 23 14,545 14-11-2021 18:49
Ostatni post: Mazur1908
  Galka zmiany biegów Niemago 4 1,104 22-10-2021 18:15
Ostatni post: Niemago
  Montaż skrzyni automatycznej w Alhambra I FL smithpl 4 1,213 16-09-2021 11:49
Ostatni post: smithpl
Question Wybierak skrzyni biegów - demontaż/montaż, problemy/objawy itp. sharan1996 44 31,018 17-07-2021 21:18
Ostatni post: cierny
  Wymiana skrzyni automat 1.9tdi jaka skrzynia ??? Kony 11 3,078 16-06-2021 21:44
Ostatni post: Kony
  Dzwignia zmiany biegów wojtekjanek7@interia.pl 15 11,845 12-05-2021 10:47
Ostatni post: cierny
  Skrzynie biegów - oznaczenia/zamienność/problemy arturlahar 202 74,949 18-03-2021 23:31
Ostatni post: wesol

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name