Ocena wątku:
sprawdziłem, nabiłem klimatyzacje - koszty, zakres prac
17-06-2022, 22:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2022 23:00 przez petec.)
Post: #51
RE: sprawdziłem, nabiłem klimatyzacje - koszty, zakres prac
Zeszły rok Chorwacja. Klima przestała niespodziewanie działać. Siedem osób, upał, trudna misja. Gospodarz pojechał ze mną do znajomego magika mechanika - warsztat w Puli. Diagnoza - strzelił kompresor. Wymienili, napełnili.... nie działa. Przeprosili, stwierdzili że nie wiedzą o co chodzi. 'Awaria elektroniki. Nie robimy tego'. Zapłaciłem 'tylko' za kompresor. Podrapałem się po łbie, puściłem napięcie na sprzęgło sprężarki. Klima działa. Na krótko. Jakoś przebiedowałem urlop z takim układem. Pozostawienie sprzęgiełka pod napięciem rozładowuje aku - ku potomnym.
Wróciłem do Polski.
VCDS pokazuje że jest request, ale kompresor nie odpala. Zresztą w VCDSie ten mój sterownik prawie żadnych danych nie pokazuje.
Wymieniłem presostat. Bez zmian.
Kupiłem na allegro jakiś czary mary środek AC, rurkę i manometr. Dopełniłem. Zaczęło działać. Termometr na wylocie zaczął pokazywać temperatury bliskie zeru. Zauważyłem w tym roku, że klima przestaje pracować przy wysokich temperaturach na dworze. Poobserwowałem, pomierzyłem ciśnienie. 'Na gorąco'. Upuściłem trochę czynnika. Wszystko zaczęło pracować stabilnie.
Metody chałupnicze. Mam jakiś szajs w układzie ale trudno, będę sobie radził sam i kontrolował skoro instalacja jest szczelna. Wymusiło życie. Stara zasada 'ufaj samemu sobie jak coś wymaga trochę czasu na pomyślenie'.
Wracają moje przemyślenia na temat lokalnych mechaników. Dlatego sam staram się naprawiać auto, zawsze coś spieprzą jak naprawią, i skasują jak za zboże. Jak się okazuje, podobnie jest w Chorwacji, z warsztatem z polecenia... Smile
Reklama

18-06-2022, 07:33
Post: #52
RE: sprawdziłem, nabiłem klimatyzacje - koszty, zakres prac
Ciekawy przypadek nie powiem. Ale dzisiaj mechanikom brakuje myślenia. Myślenia bo albo miernikiem nic nie potrafi sprawdzić, w zasadzie prostych spraw. Albo nawet nie pomyśli żeby kompresor napędzić nawet wiertarką na testy. Przy presostacie mamy kabelki które umiejętnie mostkujac możemy wykluczyć sam presostat i klimą powinna wystartować. Przecież to jest tak naprawdę lodówka czyli proste to jak nie wiem.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name