Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 1.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AJH/AWC 1.8T Problemy z turbo/wokół turbo
#11
Pacjent - Sharan 1,8 T.

Objawy:
- błędy: 17963 - Charge Pressure: Maximum Limit Exceeded - Intermittent
17553 - Mass Air Flow Sensor (G70): Short to Plus - Intermittent
16619 - Boost Pressure: Regulation Range not Reached
przepływka pojawiła się ostatnio, myślę, że to w wyniku tej niedyspozycji turbiny.
- dziura w mocy miedzy 2,5 a 3 tys obr
- powyżej 3 tys silnik ciągnie - nie ciągnie - ciągnie - nie ciągnie
- prychanie turbiny po odjęciu gazu (nie zawsze, raczej przy zmianie z 1 na 2 bieg)
- niewielkie ilości oleju w układzie chłodzenia (może to jeszcze wypłukują się resztki po poprzednim silniku, a może nie...)
- niewielkie ilości mazi wodno-olejowej w dolocie (zdjąłem wąż przed przepustnicą, aby poprawić jeden przewód i odkryłem mydło)
- zawór n75 działa odpowiednio po podaniu napięcia, był dość znacznie zasyfiony olejem
- sztanga wysunęła się z gruchy o ok. 5-6 mm (but do 6000 obr, przy łagodniejszym bucie drgała co najwyżej o 2-3 mm).

Czego jeszcze nie robiłem:
- nie sprawdzałem zaworu DV
- logów nie mam, bo pożyczyłem kompa i czekam...

Pytania:
- jakie logi zrobić i jak?
- przy wymianie silnika odpinałem n75 i nie jestem pewien, czy dobrze są podpięte:

[Obrazek: e3319c6bfede2749med.jpg]
Dodam, że bez napięcia jest przepływ między króćcami zielonym i czerwonym, czyli turbina bezpośrednio steruje sztangą. Po podaniu napięcia wszystkie króćce mają przepływ, czyli ciśnienie z turbiny wraca do dolotu.

- czy turbina może mieć padnięte uszczelnienia i mieszać olej z wodą i ładować to do intercoolera, a niewielkie ilości do układu chłodzenia? Olej w silniku jest czysty.
- co dokładnie w odmie ma separować olej - czy to nr 6 na obrazku: http://pl.realoem.me/Volkswagen/MEX/SHA/...3/103080#6
Nie wiem już, czy to turbo pcha olej, czy z odmy ciśnie przed turbinę.
- gdzie kupić/dać zregenerować turbosprężarkę?
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz




#12
Witam.

Co do log-ów, to na początek, komplet do zrobienia przy tym silniku, to trzy grupy po dwa bloki czyli 002+033, 003+020, 115+118 w przedziale 1400-6000obr/min. Jeśli chodzi o zawór dv, to w pierwszej kolejności on do sprawdzenia, bo padają jak muchy, dodatkowo do sprawdzenia zawór regulujący ciśnienie, ten na rurze za filtrem powietrza. Jeśli chodzi o odmę, to w tym silniku jest, to ten element, który wskazałeś czyli nr 6 i jest to zwykły zawór odpowietrzający, jest tam w środku taka sprężynka z "dekielkiem" i ta sprężyna czasami pęka ale nie jest to tożsame z separatorem oleju, o którym myślisz, mylisz pojęcia, ten zawór ma tylko odprowadzić nadmiar gazów, aczkolwiek jeśli ten zawór jest niedrożny/uszkodzony, to tworzące się nadciśnienie będzie wypychało olej różnymi miejscami/uszczelnieniami. Jeżeli pcha Ci dużo oleju, to katalizator koniecznie do sprawdzenia.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#13
Dzięki za odpowiedź. Po cichu liczyłem na Ciebie Smile

Jak tylko wróci do mnie laptop to zrobię logi. Czy mam je zrobić w ruchu, czy na postoju?
Zawór DV sprawdzę i podmienię na sprawny z A3 żony.
Prześwietlę zawór ciśnieniowy, mam też jeden w zapasie (no i jeszcze ten od żony Wink ).
Sprawdzę zawór odpowietrzający na odmie. Silnik jest szczelny i nie wyciska oleju. Jedynie z rury za intercoolerem wylałem na dłoń tak ze trzy łyżki stołowe oleju zmieszanego z małą dawką wody (kolor lekko beżowy). Stąd moje pytanie, czy turbina może mieszać oba płyny.

Silnik nie pali oleju, przynajmniej nie widać nic za autem, wydech suchy i nie tłusty. Lekko czarny.

Mam dwie opcje:
1. przedmuchy do skrzyni korbowej i pcha olej odmą do rury za filtrem powietrza (nie tłumaczy emulsji w IC, bo olej w silniku jest czyściutki i nie przybywa go)
2. turbina przeładowuje i przez uszkodzone uszczelnienie zaciąga olej i wodę i pcha do IC. A po odpuszczeniu ciśnie olej do wody (stąd niewielkie ilości w zbiorniku wyrównawczym).
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz
#14
Witam.

Logi tradycyjnie statycznie i dynamicznie. Co do Twoich teorii, to oczywiście nie da się wykluczyć i może tak być, trzeba rozebrać i zobaczyć. Co do diagnostyki, to jeśli masz drugie takie auto z podobnym silnikiem, to szybko pójdzie Wink.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
Rano pierwsze próby, dzięki!
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz
#16
Zawór DV nie żyje. Kupiłem już nowy ze Swaga (czekam na kuriera).
Sztanga pracuje popchnięta przez strzykawkę 100 cm3, chodzi za każdym razem, nie przycina się, gruszka trzyma ciśnienie.
Pozostałe elementy układanki ok (wężyki, podłączenia, zawory itp.).
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz




#17
Zawór DV nowy, reszta sprawdzona i bez uwag.

Ogólnie makabra - na 6 przejazdów tylko 2 razy nie wywaliło błędu 17963 - Charge Pressure: Maximum Limit Exceeded - Intermittent - widać po osiągniętej prędkości obrotowej kiedy...

http://vaglogi.pl/log-003_020_rg7D1.html
http://vaglogi.pl/log-115_118_mpmI7.html
http://vaglogi.pl/log-002_033_WSC5vh.html
http://vaglogi.pl/log-002_033_cDrdo.html

Muszę dodać, że fizycznie i programowo został usunięty EGR, była niewielka ingerencja w sterownik. Jutro chcę wrócić do magika, który to robił celem wgrania oryginalnego softu i powtórzę logi.
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz
#18
Po mojemu to ty nie wciskasz pedału gazu do dechy. Wciskasz i potem odpuszczasz. To jakaś zabawa czy jak.
Poza tym kto robił tego softa? To jakiś fachowiec czy taki osiedlowy, wioskowy dłubała.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
#19
Sam się zdziwiłem oglądając logi, ale pedał był w podłodze...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz
#20
Teraz tak patrzę na logi, to nasuwa mi się jedno - przy ok. 3600 - 4200 obr (002-033 i 0,03-020) łapał overboosta, przepływka się zamykała, auto traciło moc. Tak jak napisałem wcześniej - tylko przy pomiarze 118-115 nie wyskoczył błąd przeładowania i wskazania mają jakiś sens.

Moje wątpliwości w umiejętności tunera wzrastają. Fakt zrobienia softu na niesprawnym osprzęcie w niczym nie pomaga...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.

kiedyś Galaxy 2,3 i Sharan 1,8, teraz MB R500
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Heart Sharan 2.8l problemy z rozrządem/błąd wałka/wałków itp. sp6qkx 125 71,998 29-04-2024, 09:24
Ostatni post: mckjr
  Sonda lambda - problemy/diagnostyka /wymiana Loco 70 25,220 29-08-2019, 10:35
Ostatni post: wesol
  Silnik 2.0B nie odpala/problemy z odpaleniem/gaśnie corrado_m8 77 26,283 17-09-2018, 18:01
Ostatni post: tolus24
  Zawór dv w 1.8T - problemy/rodzaje-zamienniki? bercik350 50 57,864 28-01-2018, 19:44
Ostatni post: Gitek
  Problemy przy odpalaniu djdarek 0 1,115 23-01-2017, 22:46
Ostatni post: djdarek
  problemy z fis 1.8 turbo Sharan vw6767 3 1,750 04-04-2015, 17:36
Ostatni post: vw6767

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości