Ocena wątku:
  • 29 głosów - średnia: 2.52
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sharan 2.8l problemy z rozrządem/błąd wałka/wałków itp.
#21
Witam , zdecydowanie pomogła wymiana rozrządu i do tej pory jest ok , nie wymieniałem nastawników bo w miarę możliwości sprawdziłem czy nie mają większych luzów oraz pod VAG-iem całkiem dobrze wypadał test , jeśli ta cześć jest w ok to raczej nie ma sensu jej wymieniać tym bardziej że jest kosztowna i w sumie można tak wymieniać w nieskończoność np Pompę oleju czy inne elementy silnika które z czasem też się zużywają a koszty będą kosmiczne .Dodam że rozrząd oraz jak przestawiają się wałki można sprawdzić VAG-iem na kanałach 208-209-210-211 ( niektóre programy podpowiadają jaka powinna być wartość a jaka jest rzeczywista )
ale o tym już było na forum .
Odpowiedz




#22
No i chyba powrót do tematu choć nie wiem jak to ugryźć aby było dobrze.

Pisałem o dziwnym dźwięku tak w okolicach 1000-1900obr/min dochodzący zo okolic rozrządu. Dźwięk dziewny, taki szum nagle urywający się po dodanu gazu. Jak tylko obroty przekroczą około 1800-1900 to szum gwałtownie znika... Na wolnych obrotach nie słychać.

Pojawił się błąd nastawnika wałka rorządu. Sprawdziłem kanały 208 i 209 - wartości graniczne -8 i -6 czyli według serwisówki rozrząd do wymiany.
Robiłem go jesienią ubiegłego roku i znów??

Co ciekawe praca nastawników na kanale 210 i 211 wygląda poprawnie. Wykres realny oscyluje wokół założonego.

Co może być przyczyną kłopotów z rozrządem?
Wszystko wymienione na oryginały. Napinacze, ślizgi, łańcuchy. Podmieniłem na chwilę górny napinacz - bez zmian (niestety do dolnego nie ma dojścia). Robiąc jesienią rozrząd zdjąłem miskę olejową i pompę. Wszystko wygladało OK, bez nagaru, osadów, zawór nadciśnieniowy czysty...

Może zbyt niskie ciśnienie oleju? Tego nie sprawdzałem bo nie wiedziałem jak się dostać do jakiegoś otworu pomiarowego...
Silnik pracuje bez problemów poza tym...

Czy wartości na kanałach 208 i 209 można jakoś jeszcze interpretować?
Czy wartości ujemne lub dodatnie coś sugerują?
Czy jest możliwość, że rozrząd przeskoczył o jeden ząbek i wtedy wygenerowałoby to wartość odległą od zera?
--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Odpowiedz
#23
Ciśnienie oleju możesz sprawdzić wykręcając śrubkę na obudowie filtra oleju od strony chłodnicy,dostęp od dołu samochodu.
Odpowiedz
#24
Ta na klucz imbusowy?
Nie chciałem tego ruszać w obawie czy nie posypią się z tego jakieś spreżynki zaworka nadciśnieniowego.
Cisnienie zmierzone.

Jak zimny to na wolnych obrotach 4bary, na wysokich nie całe 7bar.
Po rozgrzaniu na zimnych spada do 2,2 bara, na wysokich jak na zimnym nie całe 7bar.
--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Odpowiedz
#25
Witam wszystkich Forumowiczów zakupiłem ostatnio bardzo fajnego szarana 2,8 v6 automat. Kupilem jako samochód uszkodzony a mianowicie na wolnych obrotach samochód tak jagby nie pracował na wszystkie cylindry. po analizie błedów i przeczytaniu forum wyszło na to ze rozrząd jest nie teges zdiołem pokrywę zaworów i na początek ukazał się łańcuch i ślizg wszystko wygląda na nowe tak jagby był nie dawno zmieniany. Błędy to wypadanie zapłonów i brak synchronizacji wałków.
1.moje pytanie brzmi czy ktoś z was ma schemat ustawienia rozrządu najlepiej w polskiej wersji językowei
2.Czy wariatory na wałkach powinny się cofać samoczynnie po przwkręceniu wałka u mnie tak się nie dzieje i podejrzewam że oba są padnięte na wolnych szarpie na wysokich obrotach samochód chodzi normalnie
Dziękuję z góry za pomoc
Odpowiedz
#26
Szukaj na forum, znajdziesz wszystkie materiały ale po polsku to raczej nie będzie. Bez rozebrania tyłu silnika nie sprawdzisz jak jest ustawiony rozrząd. To, że wyglada ładnie o niczym nie świadczy.

Co masz na myśli pisząc, że wariatory się nie cofają? One są sterowane hydraulicznie, podczas pracy silnika dostają ciśnienie oleju.
Na wyłączonym silniku ustawiają się w skarajnej pozycji, jak będziesz kręcić silnikiem "do tyłu" to się ustawią w przeciwnej skrajnej pozycji (tylko tego się nie robi bo po co).
--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Odpowiedz




#27
Z wariatorami chodziło mi o to że mechanik powiedział iz powinny mieć spręrzyny w srodku które cofały by je do pozycji zero ale się pomylił jak pisałęs są sterowane olejowo Jak pisałem rozrząd wygląda na nowy ślizgi i napinacze nie mają grama zurzycia nie wiem czy czasem przy zakładaniu rozrządu nie pomylili kolejności wariatorów i nie załorzyli na odwrut dzisiaj składamy na nowo rozrząd zobacze co dalej dam znać
Odpowiedz
#28
Mogli coś pomylić przy składaniu, bo tam trzeba najpierw ustawić wariatory w pozycji "zero" a później wszystko ustawiać, ale:

Newralgicznym punktem jest zębate koło pośrednie dolnego i górnego łańcucha rozrządu.
To kółko potrafi mieć mocno zużyte zęby lub luz na łożyskowaniu. Trzeba to sprawdzić i wymienić.

No i mogą być te wariatory zużyte, nie trzymają ciśnienia oleju, lub coś nie tak jest z zaworami sterującymi.
Trzeba było zerknąć na kanały 208 i 209 - tam są informacje o pracy wariatorów.

Kolejna kwestia to ciśnienie oleju - poprawna praca napinaczy rozrządu i wariatorów zależy od ciśnienia oleju.
--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Odpowiedz
#29
Może ktoś z was wie na który wałek założyć wariator czy ma to jakąś różnice na jaki wałek ma przyjść wariator i czy zawory sterujące cisnieniem też mają być wsadzone w odpowiednie gniazda czy niema to znaczenoa
Odpowiedz
#30
Witam.

Wariatory, jaki i zawory sterujące są inne dla strony ssącej i wydechowej, wyglądają prawie identycznie ale mają inną charakterystykę/ustawienie, to coś jak w dieslach zawór N18 i N75 niby takie same, a jednak nie i w pewnych zakresach daje to znać o sobie. O takie rzeczy to się pyta/szuka informacji przed rozebraniem, a nie jak wszystko rozłożone, no ale cóż, zaraz zaczną się pytania, jak rozpoznać, co się stanie itp. Wink. Pierwsza podpowiedź, chyba dobra Smile, jeśli chodzi o wariatory to przyjrzyj się dobrze zębom i strzałkom przy cyfrach, wygrawerowanych na korpusie, powinno być na jednym 24E (ssąca strona), a na drugim 32A (wylotowa strona). W różnych modelach V6, w grupie vag-a, były nieco różne wariatory ale oznaczenia chyba były te same, wszystkich nie robiłem więc nie wiem. Z resztą na forum są gdzieś zdjęcia/linki to można podejrzeć.

Pozdrawiam
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  AJH/AWC 1.8T Problemy z turbo/wokół turbo kojot 59 28,787 30-07-2022, 17:46
Ostatni post: adrianb
  01249 - Błąd damiann1990 3 998 23-07-2022, 10:19
Ostatni post: damiann1990
Video Adaptacja przepustnicy 2.8 VR6 błąd... Homer1987 2 1,184 05-02-2021, 15:29
Ostatni post: Homer1987
  Sonda lambda - problemy/diagnostyka /wymiana Loco 70 25,231 29-08-2019, 10:35
Ostatni post: wesol
  Silnik 2.0B nie odpala/problemy z odpaleniem/gaśnie corrado_m8 77 26,283 17-09-2018, 18:01
Ostatni post: tolus24
  ADY - błąd 00515 czujnik Halla i odciecie przy 4500 obr walus501 12 10,228 01-02-2018, 17:11
Ostatni post: muzyk411
  Zawór dv w 1.8T - problemy/rodzaje-zamienniki? bercik350 50 57,874 28-01-2018, 19:44
Ostatni post: Gitek
  Sharan 2.0 ADY błąd 00525 dyfer 20 26,977 29-10-2017, 13:10
Ostatni post: tolus24
  Problemy przy odpalaniu djdarek 0 1,115 23-01-2017, 22:46
Ostatni post: djdarek
  Błąd 16795 - 1.8 T jarko_mm 12 4,932 11-11-2015, 11:20
Ostatni post: misiek19812

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości