Ocena wątku:
Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
27-03-2015, 13:06
Post: #1
Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
Witam,
W moim samochodzie mam od nowości poniższy problem:
od czasu do czasu mały wentylator (ten przy chłodnicy) uruchamia się zaraz po uruchomieniu zapłonu (nawet nie musi uruchomić się silnik), chodzi na maksymalnych obrotach (duży wentylator wówczas stoi), zatrzymuje się dopiero po jakiejś minucie od wyłączenia zapłonu... Dzieje się tak przez kilka dni, niezależnie od warunków na zewnątrz, po kilku dniach samochód zachowuje się normalnie, ale tylko przez kilka dni i tak w kółko...
Byłem już z tym dwa razy w ASO... Nie mają pojęcia co się może dziać, kontaktowali się z centralą, ale też nic sensownego nie ustalili. Aktualnie czekam na nowy wentylator - może wymiana pomoże.
Czy ktoś z Was miał kiedykolwiek podobny problem?
Bardzo to dziwne, szczególnie w nowym samochodzie.
Początkowo sprawdzano, czy nie załącza się wypalanie filtra dpf, ale nie, filtr czysty, nic się nie uruchamiało z tego powodu.
Pozdrawiam,
Marcin



Seat Alhambra I-Tech 2.0 TDI 177KM 6-bieg.

[Obrazek: icon1.png]
Reklama

28-03-2015, 18:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2015 18:42 przez jadziek.)
Post: #2
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
Jeżdżę tym autkiem dopiero tydzień, nie mam jeszcze instrukcji więc nie panikuje (tłumaczę sobie, że ten typ tak ma, no ale zobaczymy...)
Otóż jak na te 7 dni jazdy problem wentylatora pod maską pojawił mi się już 3 razy.
2 razy po przejechaniu ok 4 km (krótki dystans, nic nie zdążyło się nagrzać) auto jeszcze z 5 minut buczało i dodatkowo w garażu pojawił się smród spalin. Dzisiaj trasa była dłuższa, zaśmierdziało "paloną ropą" nawet w aucie (musiałem wietrzyć bo wytrzymać się nie dało). Stanąłem pod biedronką, wiatrak dalej szalał. WTF?
Po zakupach już spokój Smile.
Silnik mam taki jak Twój Marcin, czyli 177 CR z DSG, auto z 2013 roku. Nie wiem czy mały czy duży wentylator mi buczy ale buczy i jeszcze śmierdzi.
28-03-2015, 20:18
Post: #3
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
To o czym piszesz, to może być wypalanie filtra dpf - standardowa procedura.
U mnie też taka odpowiedź przyszła z centrali, ale przy piebiegu 2,000km to nie miało sensu. Serwis sprawdził i okazało się, że filtr pusty, a wypalanie nie uruchomiło się ani razu.
Pocieszył mnie tylko znajomy, bo mówi, że w jego passacie B7 z podobnym silnikiem było identycznie jak był nowy, a później przeszło... Ja tego tak nie zostawię, bo na bank coś jest nie tak, dziwne tylko, że nikt nie wie o co chodzi.

Tutaj masz opisaną procedurę czyszczenia filtra:
http://www.myturbodiesel.com/1000q/vw-to...udi-q7.htm

U mnie nie ma smrodu, a to właśnie wypalanie dpf podobnież capi. Akurat trafiłeś na czas, w którym robisz małe przebiegi, bo podobnież w dłuższej trasie nawet nie zauważyłbyś, że coś się czyści.

W każdym bądź razie: ciesz się nowym samochodem, bo jest naprawdę fajny! Ja przejechałem dopiero niecałe 5,000km, ale bardzo mi się podoba i nie zamieniłbym na inny nawet z tym hałasującym wiatrakiem ;-)



Seat Alhambra I-Tech 2.0 TDI 177KM 6-bieg.

[Obrazek: icon1.png]
28-03-2015, 21:23
Post: #4
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
Tego się spodziewałem - tj. wypalania filtra.
W Twoim przypadku może być "profilaktyczne" wypalanie filtra, czyli niby pusty ale wypala, żeby się nie zapchał. Może to jest zaprogramowane co 14 dni lub 1000 km Smile
albo częściej.

Autko mi się bardzo podoba, rodzinka zadowolona. Fakt wiozę trochę m3 powietrza ponad to co potrzebuje, ale spalanie mniejsze niż w moim poprzednim kombi.

Widzę, że zdecydowałeś się na wersję I-tech - i tego guziczka "start engine" mi trochę brakuje Smile ale i tak trafił mi się egzemplarz dużo bardziej wyposażony niż bym sam konfigurował więc nie mogę narzekać.
10-04-2015, 09:18
Post: #5
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
We wtorek wymienili mi w ASO mały wentylator od klimy, ale też nie byli pewni, czy to na 100% jest to.
Póki co jest normalnie, mam nadzieję, że tak zostanie...
Jeśli nadal pojawiałoby się takie zachowanie, to wymienią duży wentylator (ponieważ on podobnież steruje tym małym).



Seat Alhambra I-Tech 2.0 TDI 177KM 6-bieg.

[Obrazek: icon1.png]
19-06-2016, 21:53
Post: #6
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
Czy ktos ma jeszcze moze problem z tym dziwnym wentylatorem? Auto ma dopiero 2 tyg i to cos od kilku dni wlasnie po wylaczeniu silnika pracuje okolo 1-2min dosyc glosno. Bez wzgledu na temperature, dlugosc przejechanego odcinka. Nie wiem czy juz dzwonic z tym do serwisu czy to tak po prostu ma byc ? Nowe auto i juz cos nie halo...?
19-06-2016, 22:44
Post: #7
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
Masz takie same objawy. Ja przy 5 tys km zgłosiłem do ASO, długo go sprawdzali, w końcu wymienili mały wentylator, choć nie byli na 100% pewni.
Teraz mam 25 tys km i problem nigdy nie pojawił się.
Jestem bardzo zadowolony z tego samochodu, jest naprawdę super.



Seat Alhambra I-Tech 2.0 TDI 177KM 6-bieg.

[Obrazek: icon1.png]
10-07-2016, 12:15
Post: #8
RE: Mały wentylator bez powodu kręci się na maksa i ... hałasuje - co to może być?
U mnie powiedzieli ze tak ma byc. Chodzi, dopoki nie schlodzi czegos tam... I faktycznie, na parkingu w kilku autach faktycznie to ustrojstwo chodziloWink




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name