Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak długo wam sie rozgrzewa tdi 1z lub afn
#1
ludki jak długo wam się rozgrzewa TDI 1z lub afn. Mam nowy termostat wahlera i wydaje mi sie że coś puszcza. Czy to normalnie że temp rusza sie dopiero po około 8km?? mówie o temp płynu i oleju w takich warunkach dopiero po około 12km mam temp nie całe 90stopni. Dzisiaj sprawdze wężę przy chłodnicy czy nagrzewają sie po kilkuminutach. Jeśli tak to termostat na reklamacje
Odpowiedz




#2
Przy dzisiejszych 13st na dworze, przejechałem 4 km i wskazówka chyba nawet nie drgnęła. Później auto stało jakieś 30 minut i ponownie odpalone, 20 minut postoju na odpalonym silniku i jazda 4-5 km. Podłączenie VAG-a i 76st. Auto stało z włączonym silnikiem i podłączonym VAG-iem, temperatura silnika wzrosła do 87st dopiero po około 10 minutach. Jak na mój gust to też trochę długo ale termostat jest dobry i jak jeżdżę jednym ciągiem, to silnik nagrzewa się dużo szybciej.
Mechanik i dość dobry fachman od diesli, stwierdził że to normalne przy dieslu i nie ma powodów do obaw.
Odpowiedz
#3
W moim przypadku jeżeli wskazówka na środku oznacza 90st to u mnie choćbym nie wiem ile przejechał jest na max 60st na oko. Powietrze leci gorące. U kolegi też słabo się nagrzewa, to chyba normalka.
Odpowiedz
#4
U mnie po ok. 11 km wskazówka od temperatury stoi pionowoSmile
Bez dogrzewacza Smile
Odpowiedz
#5
U mnie jak u kolegi wyżej.
Odpowiedz
#6
Temperatura płynu chłodniczego w silniku zaraz po zimnym starcie, w dużej mierze zależy od temperatury zewnętrznej na dworze i intensywności korzystania przez kierowcę z zakresu obrotów silnika.
Jadąc stylem "emeryta" i zmieniając biegi przy 2000 tyś. obr/min silnik będzie się na pewno wolniej rozgrzewał niż stylu jazdy "szybki i wściekły" i zmianie biegów w zakresie 2500-3000 tyś. obr/min lub wyższych.

Startuję za chwilę z domu w "traskę" 50 km i zerknę na dokładne czasy rozgrzewania się silnikaSmile
Odpowiedz




#7
U mnie w AHU po przejechaniu 9 km bez dogrzewacza temp w granicach 90 stopni zaś z włączonym dogrzewaczem po 4 km już była taka temperatura.
Jak jest zimno to zawsze odpalam zimny silnik żeby poklekotał 2 minutki i dopiero ruszam. Jak jest zimny silnik nigdy zimową porą nie jadę od razu po odpaleniu auta. Zawsze daję chwilę silnikowi żeby rozprowadził zimną oliwę w każdy zakątek.
Jest: VW SHARAN 2.0 TDI BRT 140 KM, MAGIA TKWI W TDI Heart
Było: VW SHARAN 1.9 TDI AHU 90 KM
VW SHARAN 1.9 TDI 1Z 90 KM
VW SHARAN 2.0 ADY 115 KM
Odpowiedz
#8
Co prawda spalam benzynę, to czasy - przebyte kilometry - rozgrzewania do optymalnej temperatury są podobne jak wcześniej napisano.
Przy obecnych temperaturach silnik "dochodzi" w okolicach 6/7 kilometra.

Ale mam na pokładzie małe niedomaganie. Mianowicie grzeje tylna nagrzewnica pomimo jej nieuruchamiania. Czyli mam dodatkowy element działający jako radiator chłodzący układ.

Dlatego teoretycznie silnik powinien nieco szybciej się nagrzewać.
Pozdrawiam, Darek.
Odpowiedz
#9
Przetestowałem nagrzewanie się silnika i pod spodem są wyniki:

Auto: Sharan mk1 99r.
Silnik: 1,9 TDi AFN
Temp. zewnętrzna: 11st
Typ jazdy: miasto
Zmiana biegów: 3000 tyś. obr/min
Dystans, czas i temperatura:
6 km - 5 min - 3/4 wskaźnika
11 km - 10 min - 1/2 wskaźnika (temp. pełna robocza)

I to tyle Smile
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości