Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VR6 AYL - oil pr. 2 <min.
#11
Przy 2000 obr powinno byc nie mniej jak 3 bary.
Wydaje mi sie ze nie grozi to zatarciem silnika ale mogloby byc lepiej. Ciort wie bo to co podaje producent to czasami mozna wsadzic miedyz ksiazki a czasami pokrywa sie z rzeczywistoscią. Co jest przyczyna to raczej nikt nie odpowie.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz




#12
Witam
U mnie na rozgrzanym maksymalnie i jałowym jest 1.8-1.9 Bar i tak mniej więcej powyżej 2.5tys RPM jest 4Bar i 3tys RPM i więcej - 5 Bar .

Zaglądnąłem do Niemieckojęzycznej książki Sharan/Alhambra Reparaturanleitung
i pisze tylko tyle że minimalne ciśnienie 1kp/cm2 ( 0,98 Bar ) oraz maksymalne 7Kp/cm2 (okolo 6.8 Bar) .

Pozdrawiam .
Odpowiedz
#13
wesol, sp6qkx dzięki za odpowiedź.
Moim zdaniem sprawa wygląda tak: 1,2 bara na biegu jałowym to nie tragedia skoro producent dopuszcza niecały bar ale już blisko granicy. sp6qkx ty masz prawie 2 bary co jest dla mnie jakimś wyznacznikiem - napisz jaki olej masz w silniku bo to też może mieć znaczenie - ja mam 5w30 vw long life.
Pozostaje mi ostatni test - czyszczenie układu olejowego przy pomocy np. Liqui Moly ENGINE FLUSCH PRO-LINE - i sprawdzenie jak będzie wyglądało ciśnienie po tym. Macie jakieś doświadczenia z takimi zabiegami?
O czyszczeniu silnika myślałem już wcześniej - ten silnik jeździł na oleju i wg specyfikacji long life czego zwolennikiem nie jestem. Jak pisałem wcześniej znalazłem dużo zanieczyszczeń na wykręconych czujnikach wałków rozrządu i tu mam pewne obawy - mechanik odradził mi płukanie silnika bo "rozpuszczone osady mogą zapchać cienkie kanały olejowe". Teoretycznie brzmi to sensownie ale jak to wygląda praktycznie to nie wiem. Proszę o opinie.
Odpowiedz
#14
Witam
Tez myślę że tragedii z tym 1.2Bara nie ma , używam oleju 5W50 Mannol a ostatnio wlałem firmy VALVOLINE i prawie różnicy nie widzę -
może minimalnie ciszej pracuje na VALVOLINE ) są to Longlife ale i tak zmieniam co 15 tys , stosuje filtr oleju oryginalny VW 071115562C .
Co do czyszczenia układu preparatami to w tej materii nie mam doświadczenia , w moim przypadku silnik był rozebrany do samego dna
i oczyszczony - pisałem o tym na forum , wyglądało to tragicznie ale udało się zreanimować i do tej pory jest ok . Kupiłem ciśnieniomierz z myślą sprawdzenia prawidłowego działa zaworu/regulatora ciśnienia w pompie oleju który ma za zadanie ograniczyć ciśnienie do max 5-6 Bar co jest istotne dla rozrządu .

Pozdrawiam ..
Odpowiedz
#15
moze jalby pomajstrowal przy zaworku w pompie olejowej to by podniusl cisnienie do ze tak powiem bardziej zadowalajacego. Za wysokie to tylko niewskazane jest do napiecia rozrzadu i popychaczy hydraulicznych chyba ale to trzeba by sprawe zglebic dokladnie.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
#16
No właśnie - olej może tu mieć pewne znaczenie - 5W50 po rozgrzaniu ma wyższą lepkość od 5W30. Swoje może też robić oryginalny filtr oleju (mniejsze opory przepływu) - ja mam bodajże Knechta. Spróbuje po płukaniu zalać olej 5W40 lub 5W50 i założyć oryginalny filtr.
sp6qkx czytałem o twojej wymianie rozrządu - kawał dobrej roboty. Skoro rozbierałś tak głęboko silnik to może podpowiedziałbyś mi parę rzeczy:
1. Mam sporadyczny błąd nastawnika wałka rozrządu strony ssącej 16395. Mechanik stwierdził że testując zawór nastawnika nie mógł go wysterować ale w końcu mu się udało. Za przyczynę uznał że może jest przytkany. Widzaiłeś może jak wyglądają te zawory? Może się coś w nich zatkać?
2. Jak można go wymontować? Czy jest to możliwe bez wyciągania silnika?
3. Znasz może proceduję testowania tych zaworów VAG-em lub VCDS-em?
4. Czy da radę bez kanału zrzucić miskę i wyczyścić smoka?
Będę wdzięczny za odpowiedź. Podejrzewam że ze względu na robotę jaką zrobiłeś przy wymianie rozrządu mało kto na tym forum dysponuje taką wiedzą jak ty na temat tego silnika.


Odpowiedz




#17
Witam
Zawór strony ssącej ma nr 066906455C i wygląda tak jak pod tym linkiem http://c1552172.r72.cf0.rackcdn.com/542437_x800.jpg
jego wymiana / wymontowanie to już nie taki prosty temat - śruby mocujące są pod aluminiową pokrywą .
Ten błąd nie koniecznie musi oznaczać uszkodzenie/zatkanie tego zaworu , może też być coś z nastawnikiem wałka lub wyciągniętym rozrządem , Aby sprawdzić VAG-iem położenia wałków względem wału - wchodzimy na Kanał 208 ( wałek ssący ) 209 ( wałek wydechowy ) im mniejsza wartośc tym lepiej i powyżej -8 to granica po której sterownik łapie błąd i oznacza że kiepsko jest z rozrządem .
zaś Kanały przestawienia zmiennych wałków to 210 ( ssący ) i 211 ( wydechowy ) w ustawieniach podstawowych
naciskamy i trzymamy hamulec następnie dodajemy gazu na max - sterownik sam będzie powoli podnosił obroty silnika na około 2300rpm
gdzie na wykresach można zaobserwować jak pracują zmienne wałki / rozrząd ..
Co do czyszczenia pompy oleju / smoka to raczej bez kanału będzie bardzo ciężko , po ściągnięciu misy jest dobry dostęp .

Pozdrawiam

Odpowiedz
#18
Błąd nastawnika występował u mnie jak padał rozrząd.
Najpierw pojawiały się błędy synchronizacji wałków rozrządu.
Później doszły błędy czujnika położenia wału korbowego oraz błąd nastawnika (ten ostatni występował sporadycznie).

W ostatniej fazie - jak rozrząd przeskoczył o jeden lub dwa zęby to wysypało całą masę błędów.
Synchronizacja wałków strona 1 i 2
Czujnik prędkości/położenia wału korbowego
Nastawniki rozrządu
Do tego brak zapłonu i losowe wpadanie zapłonu...

Jak będziesz przy tym dłubał to zweryfikuj dokładnie zębatki. Ja nie zwróciłem na to uwagi i rok po pierwszej wymianie rozrządu rozbierałem wszystko od nowa bo najprawdopodobniej przyczyną nie były wyciągnięte łańcuchy lub wytarte ślizgi a właśnie zużyte pośrednie koło zębate (ostatecznie ząbki zniknęły całkowicie).
--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Odpowiedz
#19
Witam,
no patrząc na to zdjęcie to jest tam co się zatrzeć lub zapchać. Spróbuję podejść do wyciągnięcia tych zaworów.
Odnośnie stanu rozrządu to przeczytałem cały artykuł który zamieściłeś w jednym ze swoich postów (http://www.a3quattro.de/pdf/Bericht_VR6_...neVers.pdf). Zrobiłem vcds-em test który opisałeś - kanały 208, 209, 210, 211 - wszystko ok. W tym niemieckim artykule zalecali nie ufać do końca kontroli vageim, zrobiłem opisana kontrolę wizualną przez otwory po czujnikach położenia wałków rozrządu - też ok. Na tej podstawie na razie wykluczam rozrząd jako przyczynę błędu. Stawiam na zawór bo przy jego kontroli mechanik miał przoblemy - nie mógł go uruchomić. Nie znam konkretnej procedury kontroli tych zaworów (N205 i N318 - nadal szukam) ale mechanik mówił że przy teście powinno być je słychać - dopiero po którymś razie ssący zadziałał i przeszedł test. Wadliwie działający zawór pasuje do tego błędu - załóżmy że zawór się przycina lub ciężko chodzi i dopiero przy wyższych obrotach i ciśnieniu jest w stanie wysterować nastawnik wałka. Wtedy podczas sprawdzania kanałów 208, 209, 210 i 211 wszystko jest ok bo test jest przy 2300rpm. Ale już przy teście na postoju samego zaworu jest lipa. Błąd jest sporadyczny bo np. zawór nie jest w stanie wysterować nastawnika przy niższych obrotach i to tylko czasami. Pasuje to też do stanu oleju jaki zlałem z auta po kupnie i z zanieczyszczen jaki widziałem na wymontowanych czujnikach. Może któryś z kanałów w zaworze jest częściowo przytkany dlatego chcę je obejrzeć. W czwartek i piątek mam wolne więc może coś uda mi się zrobić.
hej skimir,
mam nadzieję że na razie nie będę musiał ruszać rozrządu - jeszcze dwa testy przede mną: demontaz i kontrola zaworów oraz czyszczenie układu olejowego i wymiana oleju. Jak to nic nie da ...to będę myślał co dalej. Ale odnośnie twojego postu - raczej bez demontażu silnika nie da rady zweryfikować stanu zębów kołą pośredniego, co?
Odpowiedz
#20
Zębów nie widać bez rozebrania silnika. Z wyjątkiem tych na wałkach rozrządu.

Nie jestem pewny i nie chcę cię straszyć ale wydaje mi się (nie pamiętam jak tam dokładnie to jest skręcone) ale bez zdjęcia bocznej osłony zaworów nie wykręcisz a znów osłony nie odkręcisz bez odkręcenia skrzyni biegów...
--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości