Ocena wątku:
  • 36 głosów - średnia: 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akumulator - Jaki kupić ?
Czerwony ładowanie masz prawidłowe co kolega Wesol już powiedział. Akumulator pewnie dostał jak go rozładowałeś do zera, w takich przypadkach dobrze jest zrobić ponowne formatowanie baterii. Przypuszczam, że tego nie zrobiłeś i teraz krzyczy o pomoc.
Weol trafiłeś w 10 Big Grin biltema kurna ale teraz jest drogi 1400 NOK 3 lata temu latem dawałem za niego niecałe 500 NOK
Edit:
dokładnie taki kupiłem
http://www.biltema.no/no/Bil---MC/Bilres...000029820/
Odpowiedz




No tak, pomiar zrobiłem żeby sprawdzić co nie wyrabia: aku czy altek. Już z tych dwóch nieszczęść to chyba lepiej, że aku, bo wymiana jest pnp.

Tak kombinuję, że wg. prognoz jeszcze dwie zimne noce mają być, a potem stopniowo temperatura w górę ma iść, to jest szansa, że może ta bateria jakoś jeszcze "ucieknie spod kosy". No i tutaj przychodzi mi do rozwiązania taka łamigłówka:

Który scenariusz lepszy:
a) włączać rano, po mroźnej nocy ogrzewanie postojowe, co zaskutkuje łatwiejszym rozruchem rozgrzanego silnika, ale też jakimś wydatkiem prądu ze słabnącego aku;

b) nie włączać ogrzewania, żeby zostało więcej prądu na rozruch, ale za to silnik będzie zamarznięty na kość?

Oto jest pytanie.

PS. A to rozładowanie do zera to było niedługo po zakupie. Od tamtego czasu cztery lata minęły i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Miałem nadzieję, że zapomniał...
Odpowiedz
1400 koron to coś koło 600 zł. Na nasze to już sporo ale na warunki norweskie to chyba też nie za drogo co nie. 500 koron to już na nasze lekko ponad 200 zł więc już dobra cena. Zapytam na giełdzie po ile ma Aku bo widziałem u tego gostka też Aku i biltemy i jakieś inne.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
Czerwony aku nie zapomniało Wink
Ja bym nie włączał webasto rano albo podładował akumulator wcześniej. Jak masz webasto na tym samym akumulatorze to warto zimą co jakiś czas podładować tak nawet profilaktycznie. A swoją drogą to nie masz pod siedzeniem pasażera dodatkowego akumulatora od webasto?
Wesol w sumie masz racje na tutejsze warunki to wychodzi jakoś dniówka za akumulator nawet jak jest cena 1400 NOK
Odpowiedz
Ja wam powiem że kupuję baterie po około 120 zł czyli 300kr.
Gdzie?? Na szrocie. Wybór prze ogromny. Niemal że nowe ,firmowe nie firmowe itd itd. Jak oddam starą to i jeszcze rabat da.
Odpowiedz
No ja aby jechać na szrot to musze doliczyć 2h promu w dwie strony i 250 NOK i dodatkowo do najbliższego to mam jakieś 70 km w jedną stronę. Dodatkowo wiesz jak one tu są otwarte Wink można przyjechać w każdej godzinie jaką się wybirze pod warunkiem, że będzie to od 8 do 16. Tu masz przykład
http://www.bruktbildeler.no/
Odpowiedz




(26-02-2011, 00:37)wurt72 napisał(a): to jeszcze jedno dodatkowe pytanie
czy wystarczy mi przewodow do takiego mniejszego akumulatora
musze niebawem kupic bo juz na mnie pika 5razy przed pierwszym odpaleniem kazdego dnia

Ja mam mniejszy OPTIMA czerwony i jest ok, mimo że chyba już stary jak świat.Do -17 daje jeszcze rade.
Odpowiedz
Eee to super akumulator. Też na giełdzie kiedyś widziałem i gość wolał 150 zł ale nie miałem żadnego sprzętach by przetestować a daty nie mogłem odnaleźć. Te Aku spokojnie 10-15 lat wytrzymują. No i taki 55Ah to prądu więcej da na rozruch jak zwykły 80Ah.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
(01-03-2018, 21:50)Czerwony napisał(a): Który scenariusz lepszy:
a) włączać rano, po mroźnej nocy ogrzewanie postojowe, co zaskutkuje łatwiejszym rozruchem rozgrzanego silnika, ale też jakimś wydatkiem prądu ze słabnącego aku;

b) nie włączać ogrzewania, żeby zostało więcej prądu na rozruch, ale za to silnik będzie zamarznięty na kość?

Odpowiadam sam sobie i Kolegom:

Mam klimę ręczną. Wieczorem ustawiłem nawiewy na zero, a ogrzewanie postojowe ustawiłem tylko na silnik. Rano grzałem tylko 10 minut. Odpalił. Sukces - i to z samego rana!
Odpowiedz
... a koniec historii jest taki, że 4 dni później mój dzielny akumulator odszedł do krainy swobodnych elektronów. No i cześć jego pamięci. Chyba jednak ten dawny incydent z rozładowaniem odcisnął się na nim. Trudno, nie płakałem.

Poprzedni był markowy, super-duper (Centra Futura), to teraz dla odmiany kupiłem zupełny noname. Jak padnie szybko, to nie będzie żal, a jak nie padnie, to będzie miła niespodzianka.

Ale wrócę jeszcze do sprawy ogrzewania postojowego:
czy ktoś wie, jaki to ma pobór prądu? Janusz - wiesz, że na Ciebie liczę... Wink
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Smile Jaki pilot i pastyka smithpl 0 450 22-09-2021, 10:27
Ostatni post: smithpl
  Sharan 1,8T automat 2005 - deska rozdzielcza rozładowuje akumulator sailingteam 28 5,532 28-01-2021, 21:00
Ostatni post: kalamb
  Akumulator pod-fotelowy Jarema 4 1,729 31-07-2019, 23:25
Ostatni post: kalamb
  JAKI KOMPUTER DO SHARANA?? davido_2006 9 5,964 14-01-2019, 21:23
Ostatni post: konczak209
  Czy to akumulator? MaDin 10 3,015 06-07-2016, 21:59
Ostatni post: t.ziomo
  Akumulator rozładowuje się. dper20 55 14,781 22-06-2016, 16:38
Ostatni post: PAMONIUSZ
  Jaki typ żarówek do sharana lift 2005 deredas 4 10,225 15-11-2015, 23:09
Ostatni post: Blåbil
  Jaki ksenon do lamp ZKW AndreV20 16 7,972 05-03-2015, 21:04
Ostatni post: AndreV20
  Który akumulator od czego? Peluś 45 24,342 07-12-2014, 23:56
Ostatni post: mamwi
  gdzie kupić oszukiwacz temperatury? POMOCY sss9716 14 11,411 01-04-2013, 20:17
Ostatni post: wesol

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości